Segregator biurowy – to obecnie najczęściej spotykana forma segregatora, która będzie najczęściej wykorzystywana. To rozwiązanie, które świetnie się sprawdza i w związku z tym będzie można wygodnie uporządkować swoje dokumenty. Takie segregatory mają dwa modele mechanizmów dźwigniowy oraz kołowy. Rozstaw ramion będzie unifikowany, dlatego wszystkie dziurkacze będą dopasowane do takiego segregatora. Cecha wspólna dla większości segregatorów to specjalnie przygotowany otwór na grzbiecie, który będzie nam ułatwiał wyciąganie takiego segregatora, dlatego warto się na to zdecydować. Występują one w trzech podstawowych rozmiarach A3, A4 oraz A5.
Jego okładki wykonuje się z twardych tektur, które dodatkowo będą pokrywane laminatem, ponieważ dzięki temu takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej, będzie bardziej wytrzymałe. Lepsze będą takie, które mają wymienną etykietę, ponieważ dzięki temu będzie można zmieniać zawartość i zawsze będzie można opisać taki segregator.
Opis techniczny segregatora:
Okładka – to ważna część, która będzie decydować o tym jaką wartość techniczną ma taki segregator i czy estetycznie będzie się dobrze prezentował. Stosuje się okładki nieoprawiane oraz introligatorskie lub też takie z tworzyw sztucznych.
Wyklejka – to materiał, który znajduje się na wewnętrznej części okładki. Najczęściej to kolorowy lub biały papier. Niekiedy w tych droższych modelach wprowadza się papier laminowany.
Okleina zewnętrzna – to materiał, którym pokryta będzie część zewnętrzna okładki. Wyróżniać można tutaj okleiny na bardzie papieru albo takie przygotowane z użyciem PCV.
Okucia – to części segregatora, które będą metalowe. Mogą to być oczka, szyny, mechanizmy dźwigniowe.
Mechanizm ringowy – to zamknięcie w segregatorze, które będzie miało różną formę albo w kształcie litery O albo litery D.
Mechanizm dźwigniowy – obecnie najczęściej stosowany, ponieważ wygodniejszy, gdyż specjalna dźwignia będzie nam ułatwiała odpięcie ringów i włożenie dokumentów. System jest prosty i wygodny oraz pozwala na przechowywanie dużej ilości dokumentów.
Kieszonka na etykietę – to miejsce, gdzie będzie można wkładać opis segregatora z zawartością.