logo

10 lut 2016

Mechanizmy, okucia i dodatki w segregatorach

Mechanizmy dźwigniowe z dociskaczem. W tych mechanizmach mamy takie ringi, które będą dopasowane do standardowych dziurkaczy oraz przygotowanych rozmiarów otworów. Mogą być one rozchylane dźwignią, co jest wygodniejsze dla użytkownika a dodatkowo zastosowany może być również dociskacz, który będzie wkładany na ringi i lepiej przytrzymywać może dokumenty. Najczęściej używa się w biurach segregatory o szerokości 7,5 cm albo też 5 cm. W zależności od tego jaka jest grubość grzbietu umieścimy tam 500 albo 350 stron. Niektórzy producenci przygotowują takie większe rozwiązania, gdzie mamy grzbiet 8 cm i można oczekiwać, że uda się tam umieścić nawet 15% więcej stron niż w zwykłym segregatorze.

Jeśli mamy produkty z dźwignią to najczęściej jest tam jeden mechanizm, który ma dwa ringi. Jeśli ringi są cztery to raczej jest rzadziej wybierana wersja. W przypadku segregatora, który ma tradycyjny mechanizm dźwigniowy kartki nakłada się na prawe ringi. Przełożenie na drugą stronę będzie wymagać zamykania dźwigni. Nowe rozwiązanie stosowane jest w mechanizmach Leitz, które pozwalają na włożenie dokumentów i na prawe i na lewe ringi. Mechanizmy ringowe Takie mechanizmy najczęściej otwiera się palcami, ale trzeba do tego użyć odpowiedniej siły.

W zależności od tego jaki mamy kształt ringów wymienić można typy O albo D. jedne są okrągłe, inne mają prostą krawędź i właśnie w tych drugich będzie można wyrównać względem siebie krawędzie a to sprawi, że efekt estetyczny będzie lepszy. Mechanizmy mogą mieć dwa albo cztery ringi. W drugim przypadku dobrze będzie stosować dziurkacz, który wykonuje cztery otwory, albo będzie trzeba wybierać specjalne koszulki. Obecnie firma Jopa ma ciekawy mechanizm, który opiera się na nietypowych ringach, które będą wymagały do tego specjalnego dziurkacza albo takiego, w którym można zmieniać rozstaw noży.

Mechanizmy dociskowe w segregatorach Mechanizmy dociskowe. Stosowane będą w segregatorach konferencyjnych Esselte, dlatego kartki nie muszą być dziurkowane. Tutaj mamy taki mechanizm, który je dociska i dlatego nie ma obaw, że kartki będą wypadać. Niektórzy uważają, że to rozwiązanie jest bardziej skoroszytowe, ale producent określa swój produkt właśnie jako segregator. Okucia i zapięcia To takie elementy, które ułatwiają nam pracę z segregatorem. Zabezpieczone dodatkowymi metalowymi elementami miejsca takie jak rogi to świetne zabezpieczenie, które zagwarantuje, że segregator nie zostanie zniszczony właśnie przez to, że będzie ciągle używany, te elementy metalowe go idealnie zabezpieczą.

Zobacz również