logo

29 lut 2016

Kilka słów o skoroszytach

Najbardziej popularne obecnie skoroszyty przygotowuje się z tworzyw sztucznych. Przednia okładka takiego skoroszytu najczęściej będzie przeźroczysta, tylna zaś będzie nieprzezroczysta. Najczęściej standardowo takie skoroszyty mieszczą około 200 stron A4, mają standardowe otwory w rostawie 8cm. Dziurkowane kartki nakłada się na metalowe wąsy i dociska specjalnym plastikowym paskiem.

Materiał - Klasycznie wykonuje się skoroszyty z PCV i takie sprzedają się najlepiej. Polecane obecnie marki to Elba oraz Donau. Karton raczej nie da takiej jakości oraz przeźroczystości, co jest ważne, ponieważ będzie można widzieć co znajduje się na pierwszej stronie wpiętych dokumentów. Niektóre firmy przygotowują także skoroszyty połówkowe, tak że widać połowę kartki. Plastikowe skoroszyty mogą mieć również nieprzeźroczyste okładki z obu stron, ale stosunkowo rzadko takie rozwiązanie się korzysta. Producenci proponują nam bardzo wiele różnych propozycji. Paleta barw umożliwia nam stosowanie kodu kolorystycznego dla konkretnych dokumentów i to sprawi, że łatwiej będzie się można odnaleźć się w dokumentach.

Mechanizmy spinające -  Na początku opisywane były zwykłe wąsy skoroszytowe, które są najbardziej klasycznym rozwiązaniem. Oprócz tego znajdziemy także mechanizmy, w których mamy zagięte wąsy, które tworzą pewną formę ringów i dlatego będzie można swobodnie przekładać dokumenty i to sprawi, że dostęp do nich będzie zdecydowanie łatwiejszy. Jeśli więc mamy gromadzić takie dokumenty, które będą regularnie używane to na pewno warto takie rozwiązanie zastosować. Oprócz tego mamy także sprężynowe zapięcia w niektórych skoroszytach, które pozwalają nam na schowanie nawet 500 standardowych kartek A4. Takie rozwiązanie sprawdzi się dobrze, ponieważ nie trzeba nawet dziurkować dokumentów, by dało się je umieścić w takim skoroszycie.

skoroszyty na dokumenty Skoroszyty z klipsem zaciskowym – to również propozycje obecnie spotykane, gdzie na grzbiecie okładki mniej więcej w połowie umieszcza się specjalny klips. Jego nasunięcie będzie spinać wszystkie dokumenty włożone do skoroszytu. Większość rozwiązań tutaj da nam możliwość wprowadzenia około 30 kartek. Gdy mamy jakieś większe wymagania to warto będzie skorzystać z oferty firmy Durable, która ma najlepsze propozycje, gdy chodzi o dostępne skoroszyty. W ofercie znajdują się także różnorakie elementy, które pozwolą nam segregować dokumenty, które są archiwizowane.

Skoroszyty z listwą zaciskową – działanie skoroszytu jest tutaj podobne, jak w innych rozwiązaniach, ale dokumenty będą trzymane dużo mocniej. Skoroszyty z mechanizmem zaciskowym – docisk dźwigniowy będzie umożliwiał nam umieszczenia kartek w skoroszycie. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne.

Zobacz również