logo

12 maj 2022

Jak uniknąć odblasków na ekranie

Niezależnie od tego, czy w biurze używa się komputerów stacjonarnych czy laptopów, odblaski na ekranie mogą stanowić poważny problem. Zależy to całkowicie od miejsca, w którym znajduje się biurko, ale odblaski słoneczne, światło naturalne lub nawet sztuczne, padające na ekran, mogą powodować bóle głowy i zmęczenie oczu w ciągu dnia.

Jeśli masz szklane biurko, odblaski mogą być jeszcze gorsze, ponieważ światło, które oddziałuje na ekran, wpływa również na powierzchnię biurka. To może podwoić problemy!

Istnieje kilka sposobów minimalizowania i unikania odblasków na ekranie, ale najlepszym rozwiązaniem jest uważne ustawienie mebli biurowych względem okien i świateł górnych. Nie zaleca się ustawiania biurka obok okna, tak aby osoba pracująca przy nim była odwrócona plecami do okna. W takim przypadku problemem będą odblaski. Biurko ustawione przodem do okna może być dobrym rozwiązaniem, ale należy ocenić, jak dużo światła dociera do oczu pracownika.

Inną opcją jest zwiększenie kontrastu na ekranie. Można to łatwo zrobić w ustawieniach laptopa lub monitora w przypadku komputera stacjonarnego. Dostosowanie tego ustawienia do własnych preferencji znacznie ułatwi pracę.
Ponadto można zakupić sprzęt antyodblaskowy, taki jak osłony i filtry na ekrany. Filtr wyłapie około 95% odblasków pochodzących od świateł znajdujących się bezpośrednio nad głową. Pomagają one w stworzeniu idealnego wyposażenia biurowego wysokiej klasy, zapewniając pracownikom większy komfort podczas pracy.
Można również zdecydować się na antyodblaskową osłonę ekranu (filtr), która nie tylko zmniejsza odblaski na ekranie LCD, ale również chroni ekran przed odciskami palców.

Czy masz jakieś przydatne wskazówki dotyczące ochrony przed odblaskami?

Zobacz również