logo

27 cze 2022

Jak grupa fokusowa pracowników może stworzyć lepsze środowisko pracy?

Zawsze, gdy chcesz coś zmienić w swoim miejscu pracy, warto skonsultować się z osobami, na które będzie to miało wpływ. Jest to zdrowy rozsądek na wielu poziomach.

Jednak wielu menedżerów całkowicie pomija ten element zdrowego rozsądku i decyduje się na wprowadzanie zmian bez konsultacji z pracownikami. Zamiast tego mówią im, co mają zrobić po podjęciu decyzji.

Tego typu autokratyczny styl zarządzania sprawdza się w niektórych sytuacjach, ale w większości przypadków o wiele lepiej jest usiąść z pracownikami i omówić z nimi wszystkie kwestie. Nie oznacza to, że nie można zrealizować swojego planu, ale oznacza to, że można poinformować pracowników o tym, co się myśli, a następnie zapytać ich o zdanie.

W końcu to pracownicy są tymi, którzy pracują w biurze dzień po dniu. Siedząc przy biurku, mają najlepsze rozeznanie, co się sprawdzi, a co nie. Jeśli nie będziesz się z nimi konsultować, stracisz bardzo ważne spostrzeżenia i wiedzę.

Oczywiście, jest też druga strona tego problemu. Jeśli nie skonsultujesz się z pracownikami, z pewnością wpłyniesz negatywnie na ich morale. Pracownicy lepiej reagują, gdy się ich słucha i docenia. Dzięki temu wzrasta morale w miejscu pracy i wydajność. Zatem następnym razem, gdy będziesz chciał coś zmienić, czy to w organizacji pracy, czy też będziesz szukał pomysłów na aranżację biura, dlaczego nie zorganizować grupy fokusowej?

Grupy fokusowe pomagają w przepływie informacji między pracownikami a pracodawcą. Dają też pracownikom szansę na wyrażenie opinii w sposób ustrukturyzowany. Wszystko to przyczynia się do poprawy morale i sprawia, że pracownicy są zadowoleni, a Ty zyskujesz wiele informacji, które mogą przenieść Twoją firmę na wyższy poziom.

Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, obejrzyj ten film, który mówi o tym, jak utrzymać zadowolenie pracowników.

Jedynym minusem grupy fokusowej jest to, że nie mogą w niej uczestniczyć wszyscy pracownicy. Należy wybrać niewielką grupę pracowników z różnych działów i różnych poziomów, aby reprezentowali wszystkich. Następnie pracownicy mogą przekazywać swoje uwagi i pomysły członkom grupy fokusowej, a informacje mogą być rozsyłane dalej.

Wszystko to pomaga stworzyć lepsze środowisko pracy, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że usprawnienia zostaną wprowadzone w najlepszym interesie wszystkich.

Zobacz również