logo

11 wrz 2022

5 sposobów na zmniejszenie lub uniknięcie tunelu nadgarstka i RSI

Można by pomyśleć, że praca w biurze to całkiem bezpieczne środowisko i w większości przypadków tak jest. Istnieją jednak pewne zagrożenia dla zdrowia, które mogą dotknąć pracownika biurowego, jeśli nie zachowa on należytej ostrożności i uwagi. Jednym z nich jest świadomość urazów układu mięśniowo-szkieletowego.

Ból dolnej części pleców, ból szyi i rwa kulszowa to bardzo realne zagrożenia dla osoby, która spędza długi czas siedząc przy biurku, niezależnie od tego, czy stosuje ergonomię, czy nie. Można mieć fantastyczne krzesło, regulowane na wszystkie możliwe sposoby, ale jeśli nie wie się, jak z niego korzystać lub nie siedzi się prawidłowo podczas korzystania z niego, nie ma to sensu.

Z tego powodu, świadomość różnych schorzeń i sposobów ich unikania jest niezbędna. Dwa często pomijane schorzenia to cieśń nadgarstka i uraz związany z powtarzającym się napięciem. Oba są bolesne i mogą być przewlekłe w dłuższej perspektywie. Dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka sposobów na uniknięcie obu tych dolegliwości. Zanim do tego przejdziemy, sprawdź ten film, który daje więcej informacji na temat zespołu cieśni nadgarstka w szczególności.

Więc, jak możesz pracować, aby uniknąć takich problemów z nadgarstkiem?

  1. Upewnij się, że siedzisz prawidłowo - Nauka o tym, jak zachować zdrowie w pracy, naprawdę sprowadza się do tego, jak siedzisz w ciągu dnia. Upewnij się, że masz ergonomiczne krzesło biurowe i wiesz, jak go używać, a także, że wiesz, jak siedzieć. Upewnij się, że jesteś w jednej linii i że wysokość Twojego krzesła jest odpowiednia do biurka, którego używasz. Oczy powinny znajdować się na poziomie ekranu komputera, a nadgarstki równolegle do biurka, bez konieczności sięgania w górę lub w dół.
  2. Używanie podpórki pod nadgarstki - Chociaż nie powinno się przez cały czas pisać z całkowicie opartymi na nim nadgarstkami, można używać podpórki pod nadgarstki, aby dać im odpocząć podczas korzystania z komputera. Upewnij się, że wiesz, jak prawidłowo pisać na klawiaturze i że Twoje nadgarstki znajdują się w neutralnej pozycji.
  3. Róbregularne przerwy - Częste, krótkie przerwy są ważne z wielu powodów, a szczególnie dla Twoich nadgarstków. Jeśli spędzasz zbyt długo pisząc na klawiaturze lub używając myszki, doprowadzisz do niepotrzebnego napięcia i nadwyrężenia. Regularne przerwy pozwalają na stosowanie różnych ruchów, a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia obu schorzeń.
  4. Wykonaj kilka ćwiczeń - Zwykłe regularne krążenie nadgarstkami w jedną, a następnie w drugą stronę pomaga zmniejszyć napięcie i ćwiczy mięśnie i ścięgna. Sprawdź w Internecie nowe ćwiczenia pomagające w problemach z nadgarstkami, ale te proste często działają najlepiej, wraz z regularnymi przerwami.
  5. Wypróbuj bezprzewodową mysz lub klawiaturę - W zależności od tego, jak ustawione jest biurko, klawiatura i mysz z przewodem mogą być czasem ograniczające. Wersje bezprzewodowe można przemieszczać, dzięki czemu można siedzieć w całkowitym ustawieniu i nie trzeba się zginać ani nadwyrężać, aby wykonać swoją pracę.

Przestrzeganie tych pięciu punktów pomoże Ci zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka, a nawet RSI.

Zobacz również